Noctua 200mm 800RPM 5V Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PK-2 140mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua NF-A8 FLX 80mm 2000RPM Case Fan - Beige, Brown
| IN STOCK |
Noctua 140mm Computer Case Fan - Brown
| IN STOCK |
Noctua 40x10mm 5000RPM 5V PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Seasonic MagFlow 1200mm 1225PWM ARGB 1-Fan Package
| IN STOCK |
Lian Li SL Infinity 120MM Computer Case Fan - White, 3 Pack
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro P-1 80mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Blacknoise Noiseblocker X B12 120MM ARGB Computer Case Fan - White
| IN STOCK |
Noctua 40x10mm 5000RPM PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
be quiet! Light Wings (BL074) ARGB 140mm Computer Case Fans
| IN STOCK |
Noctua 120mm 29.7dBA Computer Case Fan - Black Brown
| IN STOCK |
Phanteks 120MM 2000RPM Computer Case Fan - Black
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent XR-2 60mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Fractal Design Prisma AL Series ARGB fans allow your system to truly shine. Six hub-mounted addressable RGB LEDs work in harmony with a white semi-opaque outer ring and fan blades to produce a beautifully uniform glow across the fan’s entire surface.
Support for ASUS Aura, Gigabyte Fusion, MSI Mystic Light and ASRock Polychrome allows precision software control, enabling Prisma to synergize perfectly with your components. Those wanting more physical control can pair Prisma with the newly released Adjust R1 controller to set colors, brightness, and motion effects with the push of a button.
As with any Fractal Design fan, silence remains a central focus with integrated vibration damping corners, silent LLS bearings, and PWM options for complete control over the speed of your fans, ensuring Prisma is seen, not heard.
PWM and 3-pin versions are available in 120mm and 140mm sizes, each with single and 3-pack offerings to make your build shine brilliantly in any situation.
| FAN DIAMETER | 14 cm |
| ROTATION SPEED | 500 RPM |
| QUANTITY | 3-Pack |
| NOISE LEVEL | 15.1 dB |
| AIRFLOW | 103.85 cfm |
| CONNECTOR | 4-pin |
| COLOR | Black, White |
| VOLTAGE | 12 V |
| DIMENSIONS | 140 mm |
| WEIGHT | 200 g |