| 100+ IN STOCK |
|
Ships in 3 days Free shipping to New York, NY! Free returns for any reason |
2TB Transcend 410S NVMe PCIe 4.0 M.2 2242 Gen4 x4 Internal SSD
| IN STOCK |
500GB Transcend M.2 2280 NVMe PCIe Gen 3 x4 QLC 3D NAND Flash SSD
| IN STOCK |
512GB Team Group MS30 M.2 SATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 3D TLC NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
256GB ZTC Armor 42mm M.2 NGFF 6G SSD Solid State Disk- ZTC-SM201-256G
| IN STOCK |
1TB Transcend 410S NVMe PCIe 4.0 M.2 2242 Gen4 x4 Internal SSD
| IN STOCK |
| IN STOCK |
1TB AData Legend 960 PCIe Gen4 x4 M.2 2280 SSD Solid State Disk
| IN STOCK |
64GB KingSpec M.2 2280 SATA SSD Solid State Disk
| IN STOCK |
1TB Team Group MP33 M.2 PCI Express 3.0 3D NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Transcend M.2 2280 80mm SATA III 6Gbps 830S Solid State Drive
| IN STOCK |
512GB Transcend 110S M.2 2280, NVMe PCIe Gen3x4 SSD
| IN STOCK |
256GB Transcend 110S M.2 2280, NVMe PCIe Gen3 x4 SSD
| IN STOCK |
| CAPACITY | 64GB |
| INTERFACE TYPE | SATA NGFF |
| FORM FACTOR | 42mm M.2 2242 |
| DEVICE TYPE | SSD Solid State Disk |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed up to 500MB/sec Write speed up to 200MB/sec |
| FLASH STORAGE DETAILS | Based on Toggle 2.0 MLC NAND Flash |
| OPERATING TEMPERATURE | 0°C to 70°C |
| MTBF | >1,000,000 hours |
| SPECIAL FEATURES | TRIM and SMART support Over provisioning |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Tablets, ultrabooks, notebooks with M.2 NGFF slot |
| DIMENSIONS | 42mm x 22mm x 1mm |
| WEIGHT | 5g |
| PACKAGING | Bulk packing |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |