16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB DC Classic Superman USB Flash Drive
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology Data Traveler Exodia USB3.2 Type A Flash Drive - Black
| IN STOCK |
32GB Integral Crypto DUAL FIPS 197 Encrypted USB3.0 Flash Drive (AES 256-bit Hardware Encryption)
| IN STOCK |
256GB Kingston Technology IronKey Vault Privacy 50 USB3.2 Type A Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
256GB AData UC310 USB 3.2 Flash Drive - Black Capless Swivel
| IN STOCK |
16GB Verbatim V3 (3-Pack) USB Flash Drive
| IN STOCK |
32GB Verbatim USB2.0 Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
128GB Kingston Technology Data Traveler Kyson USB3.2 Type A Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
16GB Albus Dumbledore USB Flash Drive
| IN STOCK |
The 256GB Silicon Power Blaze B21 is a USB3.1 (Gen 1) flash drive offering super fast transfer speeds and a very compact and stylish design. The sliding USB connector means you never again have to worry about losing the cap for your USB drive; it simply retracts into the body the body of the drive until it is needed again.
The capacity of this USB drive is sufficient for storing entire movies, music collections, videos and almost anything else.
Includes a free download of Silicon Power's SP Widget software, which includes features like file encryption, backup and restore, cloud connect and much more.
| CAPACITY | 256GB |
| INTERFACE TYPE | USB3.1 Backwards compatible with USB3.0/USB2.0 |
| FEATURES | Sliding USB Connector |
| TRANSFER RATES | Up to 5Gbps |
| READYBOOST COMPATIBLE | Yes |
| COLOUR | Black |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista, XP Mac OS 10.3.x or later Linux 2.6.x |
| DIMENSIONS | 58.0 x 19.5 x 9.6 mm |
| WEIGHT | 8.93g |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |