| 4 IN STOCK (4 local - 0 remote) |
|
Ready to ship Shipping to New York, NY from only €4.06! |
2TB AData Legend 960 PCIe Gen4 x4 M.2 2280 SSD Solid State Disk
| IN STOCK |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
500GB Transcend M.2 2280 NVMe PCIe Gen 3 x4 QLC 3D NAND Flash SSD
| IN STOCK |
512GB Transcend MTE452T M.2 2242 PCIe Gen3x2 SSD 3D TLC Flash Industrial
| IN STOCK |
2TB AData Legend 710 PCIe Gen3 x4 M.2 2280 SSD Solid State Disk
| IN STOCK |
| IN STOCK |
512GB Team Group MS30 M.2 SATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
256GB Transcend 110S M.2 2280, NVMe PCIe Gen3 x4 SSD
| IN STOCK |
1TB Samsung 990 PRO M.2 PCI Express 4.0 V-NAND MLC NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB AData Legend 710 PCIe Gen3 x4 M.2 2280 SSD Solid State Disk
| IN STOCK |
2TB Samsung 990 Pro M.2 PCI Express 4.0 Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB PNY CS1030 M.2 2280 NVMe Internal SSD
| IN STOCK |
| IN STOCK |
This SATA III M.2 SSD is manufactured by Transcend, one of the world leaders in memory and storage products. The MTS820 M.2 NGFF SSD is suitable for many ultrabooks, tablets and other compact devices where space is at a premium.
And just because this is an ultra-compact SSD, it does not mean it does not perform just as well as larger SSDs - in fact, with the SATA III 6Gbps interface it can achieve read speeds up to 560MB/sec and write speeds up to 510MB/sec.
The MTS820 SSD is an 80mm form factor SSD, built using premium 3D TLC NAND chips for optimum performance and reliability. Added features include DevSleep mode, S.M.A.R.T., TRIM, NCQ, and Power Shield.
Utilizing the SATA III 6Gb/s interface and the latest 3D NAND technology, Transcend's ultracompact MTS820 M.2 SSD is well-suited to address the high-performance needs and strict size limitations of small form factor devices. By using only high-quality flash chips and enhanced firmware algorithms, Transcend's MTS820 M.2 SSD delivers peerless reliability.
| CAPACITY | 240GB |
| INTERFACE TYPE | SATA III |
| FORM FACTOR | 80mm M.2 |
| DEVICE TYPE | SSD Solid State Disk |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed up to 560MB/sec Write speed up to 510MB/sec |
| FLASH STORAGE DETAILS | 3D TLC NAND Flash |
| OPERATING TEMPERATURE | 0°C (32°F) to 70°C (158°F) |
| TRIM SUPPORT | Yes |
| S.M.A.R.T. SUPPORT | Yes |
| SPECIAL FEATURES | Power Shield (power loss data prevention) DevSleep mode S.M.A.R.T. TRIM NCQ Command |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows and Linux |
| DIMENSIONS | 80.0mm x 22.0mm x 3.58mm |
| WEIGHT | 8g |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |