|
Ships in 4 days Free shipping to New York, NY! Free returns for any reason |
256GB Transcend MTE452T M.2 2242 PCIe Gen3x2 SSD 3D TLC Flash Industrial
| IN STOCK |
1TB AData Legend 960 PCIe Gen4 x4 M.2 2280 SSD Solid State Disk
| IN STOCK |
1TB Team Group MS30 M.2 SATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Transcend 110S M.2 2280, NVMe PCIe Gen3x4 SSD
| IN STOCK |
1TB Team Group MP33 M.2 PCI Express 3.0 3D NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
256GB Transcend 110S M.2 2280, NVMe PCIe Gen3 x4 SSD
| IN STOCK |
| IN STOCK |
256GB Team Group MS30 M.2 SATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
120GB Transcend M.2 SATA III 6Gb/s SSD MTS820S 3D TLC Flash 80mm Form Factor
| IN STOCK |
1TB Transcend M.2 2280 80mm SATA III 6Gbps 830S Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Crucial P3 Plus M.2 PCI Express 4.0 Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB AData Legend 710 PCIe Gen3 x4 M.2 2280 SSD Solid State Disk
| IN STOCK |
2TB Transcend 410S NVMe PCIe 4.0 M.2 2242 Gen4 x4 Internal SSD
| IN STOCK |
256GB ZTC Armor 42mm M.2 NGFF 6G SSD Solid State Disk- ZTC-SM201-256G
| IN STOCK |
This SATA III M.2 SSD is manufactured by Transcend, one of the world leaders in memory and storage products. The MTS820 M.2 NGFF SSD is suitable for many ultrabooks, tablets and other compact devices where space is at a premium.
And just because this is an ultra-compact SSD, it does not mean it does not perform just as well as larger SSDs - in fact, with the SATA III 6Gbps interface it can achieve read speeds up to 560MB/sec and write speeds up to 510MB/sec.
The MTS820 SSD is an 80mm form factor SSD, built using premium 3D TLC NAND chips for optimum performance and reliability. Added features include DevSleep mode, S.M.A.R.T., TRIM, NCQ, and Power Shield.
Utilizing the SATA III 6Gb/s interface and the latest 3D NAND technology, Transcend's ultracompact MTS820 M.2 SSD is well-suited to address the high-performance needs and strict size limitations of small form factor devices. By using only high-quality flash chips and enhanced firmware algorithms, Transcend's MTS820 M.2 SSD delivers peerless reliability.
| CAPACITY | 480GB |
| INTERFACE TYPE | SATA III |
| FORM FACTOR | 80mm M.2 2280 |
| DEVICE TYPE | SSD Solid State Disk |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed up to 560MB/sec Write speed up to 510MB/sec |
| FLASH STORAGE DETAILS | 3D TLC NAND Flash |
| OPERATING TEMPERATURE | 0°C (32°F) to 70°C (158°F) |
| TRIM SUPPORT | Yes |
| S.M.A.R.T. SUPPORT | Yes |
| SPECIAL FEATURES | Power Shield (power loss data prevention) DevSleep mode S.M.A.R.T. TRIM NCQ Command |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows and Linux |
| DIMENSIONS | 80.0mm x 22.0mm x 3.58mm |
| WEIGHT | 8g |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |