|
Ships in 8 days Free shipping to New York, NY! Free returns for any reason |
Allsop Metal Art Monitor Stand - Black
| IN STOCK |
StarTech MONSTADJD Monitor Riser Stand with Drawer - Up to 32-inch Screen
| IN STOCK |
StarTech Pole Mount Full Motion Desk Clamp Grommet Single Monitor Arm - Up To 34-Inch Screen
| IN STOCK |
Arctic AEMNT00039A Z1 Single Clamp Monitor Arm - Up to 34"/38" Ultrawide
| IN STOCK |
SIIG CE-MT1712-S2 Dual Flat Panel Monitor Desk Stand - Up to 27-inch - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite Heavy-Duty Tilt Security Monitor Wall Mount - Supports 37 Inch to 80 Inch Screens
| IN STOCK |
Kensington K60087F SmartFit Desktop Monitor Stand - Up to 17-inch Screen - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite Single-Display Desktop Monitor Stand - For 13 Inch to 27 Inch Flat-Screen Displays
| IN STOCK |
StarTech Single Desk Clamp Monitor Arm - Up to 32-inches Screen - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite Heavy-Duty Fixed Security TV Wall Mount - Supports 45 Inch To 70 Inch Flat Screens
| IN STOCK |
Tripp Lite Height Adjustable Monitor Riser - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite Height Adjustable Corner Monitor Riser - Black
| IN STOCK |
StarTech ARMDUALWALL Articulating Wall Mount Dual Monitor Arm - Up to 24-inch Screen
| IN STOCK |
Kensington K52785WW SmartFit Monitor Stand - Up to 21-inch Screen- Black
| IN STOCK |
Tripp Lite Universal Glass Monitor Riser - Tempered Glass, Brushed Aluminum
| IN STOCK |
Mount two displays on your desk surface or through a grommet, with adjustable height and cable management
The ARMDUAL Articulating Dual-Monitor Arm lets you mount two displays to your desk or table, with extension, tilt, pan, swivel, pivot and height adjustments.
The desk-mount monitor arm offers a wide range of motion on several axes, giving you the freedom to place your displays side-by-side, spread apart, back-to-back or anywhere in between. For viewing longer pages or blocks of code without scrolling, the dual arm also supports landscape to portrait display rotation for either monitor.
Mounting your displays on a dual monitor arm above the desk surface enables you to adjust your display height, position and viewing angles easily for an ergonomic work environment, with the added benefit of reclaiming valuable workspace on your desk.
Supporting 12 - 24" displays up to a maximum weight capacity of 30lbs (13.6kg) per arm, the dual arm monitor mount holds your displays with ease, and integrates a cable management channel to keep things neat. For added installation flexibility, the included mounting hardware can either clamp to the side of your desk / table or mount through a grommet hole, for a versatile dual-monitor mounting solution.
Backed by a StarTech 5-year warranty and free, lifetime technical support.
The StarTech Advantage
- Place your displays exactly where you want them, with dual articulating monitor arms
- Experience an ergonomic workspace, through simple display height, position and viewing angle adjustments
- Maximize space-efficiency by mounting your displays above the desk surface
| TYPE | Clamp |
| NUMBER OF MONITORS | 2 |
| COLOR | Black |
| MAX MONITOR WEIGHT | 30 lbs |
| MAX MONITOR SIZE | 24 inches |
| VESA STANDARD | Minimum VESA mount: 75 x 75 mm Maximum VESA mount: 100 x 100 mm |
| ROTATION | Swivel angle: 360° |
| TILT | Tilt angle range: -90 - 90° |
| ACCESSORIES INCLUDED | Wrench Screws Spacers Manual |
| MATERIALS | Plastic, Steel |
| WEIGHT | 8.9 lbs / 4 kg |