|
Ships in 8 days Free shipping to Phoenix, AZ! Free returns for any reason |
8FT Tripp Lite 6 Outlet Surge Protector - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite 15FT 6 Outlet 1050 Joules Medical Grade Surge Protector
| IN STOCK |
Tripp Lite Protect It 6FT 6 Outlet 790 Joules Surge Protector - Black
| IN STOCK |
3FT Belkin 6 AC Outlets Surge Protector - White
| IN STOCK |
Tripp Lite Protect It 25FT 7 Outlet 1080 Joules Surge Protector - Light Gray
| IN STOCK |
Tripp Lite 3 Outlet 540 Joules Surge Protector - Black
| IN STOCK |
15FT Tripp Lite Medical Grade Surge Protector - White
| IN STOCK |
12FT Tripp Lite Protect It! 7 Outlet Surge Protector - Grey
| IN STOCK |
Tripp Lite Protect It 4FT 6 Outlet 790 Joules Surge Protector - Light Gray
| IN STOCK |
Tripp Lite 6FT 6 Outlet Isobar 3330 Joules Surge Protector - White
| IN STOCK |
Tripp Lite Protect It 6FT 2160 Joules 8 Outlet Surge Protector
| IN STOCK |
Tripp Lite Protect It 25FT 1440 Joules 8 Outlet Right Angle Surge Protector - Light Gray
| IN STOCK |
Tripp Lite 25FT 8 Outlet Isobar 3840 Joules Metal Surge Protector - White
| IN STOCK |
Tripp Lite 6FT 7 Outlet 1440 Joule Surge Protector - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite 4 Outlet 720 Joules Wallmount Direct Plug In Surge Protector - Black
| IN STOCK |
The SUPER7B Surge Suppressor from Tripp Lite has 7 outlets, a 7-ft. cord with a space-saving right-angle plug, and diagnostic LEDs. The unit has a surge suppression rating of 2160 joules to handle the strongest surges.
- 7-ft. cord with space-saving right-angle plug
- Surge suppression rating: 2160 joules
- EMI/RFI noise filtering
- Can accommodate up to 3 transformers without blocking remaining outlets
- Diagnostic LEDs indicate protection present & ground present
- Keyhole supports for wall mounting
| CONNECTOR TYPES | AC outlet types: NEMA 5–15R Power plug: NEMA 5–15P |
| COLOR | Black |
| WEIGHT | 0.63kg |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |
| MATERIAL | Plastic |
| CONNECTOR TYPE | NEMA 5–15P |
| AC OUTLETS | 7 AC outlet(s) |
| INPUT VOLTAGE | 120 V |
| SURGE RATING | 2160 J |
| PEAK POWER | 1800 W |
| INPUT FREQUENCY | AC: 50 - 60 Hz |