|
Ships in 7 days Free shipping to Phoenix, AZ! Free returns for any reason |
Tripp Lite Protect It 1.5FT 3 Outlet 2 USB Port 1050 Joules Travel Size Surge Protector
| IN STOCK |
15FT Tripp Lite Medical Grade Surge Protector - White
| IN STOCK |
6FT Tripp Lite Protect It! 3 Outlet Power Cube With 6 USB A Ports Surge Protector - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite 3 Outlet 540 Joules Surge Protector - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite Protect It 8FT 10 Outlet 3345 Joules Surge Protector - Black
| IN STOCK |
3FT Belkin 6 AC Outlets Surge Protector - White
| IN STOCK |
6FT Tripp Lite 6 AC Outlet Surge Protector - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite 4 Outlet 720 Joules Wallmount Direct Plug In Surge Protector - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite Protect It 8FT 1440 Joules 8 Outlet Home Computer Surge Protector
| IN STOCK |
6FT Tripp Lite 5 Outlet Surge Protector with 2 USB Ports - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite Protect It 4FT 7 Outlet 1080 Joules Surge Protector - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite Protect It 6FT 6 Outlet 990 Joules Surge Protector - Gray
| IN STOCK |
Tripp Lite Protect It 15FT 6-Outlet 790 Joules Surge Protector
| IN STOCK |
Tripp-Lite 15FT PS615 6 Outlet NEMA 5-15R Surge Protector
| IN STOCK |
Tripp Lite 6FT 6 Outlet Isobar 3330 Joules Surge Protector - White
| IN STOCK |
Tripp Lite's SUPER7TEL15 surge suppressor offers complete AC and phone line surge suppression for comprehensive protection of workstations, desktop PCs, telecom systems and other sensitive electronics. Heavy grade AC surge suppression shields connected equipment from damage and performance problems due to transient surges.
Set of RJ11 telephone line suppression jacks protect dialup and DSL modem lines, fax machines, cordless phones and more. SUPER7TEL15 offers 7 total outlets, extra-long 15 foot cord with space-saving angled plug and diagnostic LEDs to warn of wiring problems and suppressor damage.
Heavy grade AC suppression rated at 2520 joules shields equipment from surges and line noise. Attractive gray suppressor housing with keyhole mounting slots and 3 designated transformer plug outlets offers convenient protection of desktop computer equipment and accessories.
| LENGTH | 15ft |
| CONNECTOR TYPES | AC outlet types: NEMA 5–15P Power plug: NEMA 5–15P |
| COLOR | White |
| CONNECTOR TYPE | NEMA 5–15P |
| AC OUTLETS | 7 AC outlet(s) |
| INPUT VOLTAGE | 120 V |
| SURGE RATING | 2520 J |
| PEAK POWER | 1800 W |
| INPUT FREQUENCY | 50 - 60 Hz |