32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
16GB Kingston FURY Renegade PC4-25600 DDR4 3200MHz CL16 Black Dual Channel kit (2x8GB) Black
| IN STOCK |
8GB Kingston FURY Beast RGB DDR4 3600Mhz CL17 Single Module
| IN STOCK |
64GB Kingston 3200MHz CL22 DDR4 Memory Module
| IN STOCK |
32GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3600MHz CL18 Dual Channel Kit (2x 16GB)
| IN STOCK |
128GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Quad Memory Kit (4 x 32GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston FURY Beast 3200MHz DDR4 Quad Memory Kit (4 x 8GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 Trident Z 3200Mhz PC4-25600 CL16 (16-18-18-38) 1.35V Dual Channel Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 Aegis 2400MHz PC4-19200 CL17 Dual Channel Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston 3200MHz CL22 1.2 V DDR4 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 3200MHz Sniper X PC4-25600 CL16 Dual Channel Kit (2x 8GB) Urban Camo
| IN STOCK |
32GB G.Skill Flare X DDR4 3200MHz PC4-25600 for AMD Ryzen CL16 Dual Channel Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill Trident Z Neo DDR4 3600MHz PC4-28800 CL16 RGB Dual Channel Kit (2x 8GB)
| IN STOCK |
At OWC, we want your Mac to perform faster and last longer. That’s why we engineer memory specifically tested and optimized for Mac. There’s OWC memory for nearly every upgradeable Mac, from the PowerMac G4 to the latest 2017 iMacs. Plus we make it easy to upgrade by yourself with step-by-step install videos, and included toolkits. It’s the easiest way to improve your Mac’s performance.
Professional Installation Required!
The iMac Pro DOES NOT feature a memory door on the back allowing for easy upgrades. Upgrading the iMac Pro's memory requires dismantling the computer to gain access to the memory slots. This is a highly complex process that requires a skilled technician.
This memory kit and included memory is for Apple iMac Pro Models only. Memory provided in this kit is special config for the iMac Pro ONLY and is NOT compatible with Apple iMac Models. Included memory also compatible with PC desktops or servers which use DDR4 2666 registered modules.
| CAPACITY | 128GB |
| MEMORY SPEED | 2666MHz |
| STANDARD | PC4-21300 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Dual channel kit (4x 32GB) |
| CAS LATENCY | CL19 |
| VOLTAGE | 1.2V |
| ERROR CHECKING | ECC |
| REGISTERED | Yes |
| TECHNOLOGY | DDR4 RDIMM |
| CONFIGURATION | 4x 32GB |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |