Phanteks PH-F120T30 120 mm Computer case Fan 12 cm Grey 3 pc(s) by Phanteks
Phanteks PH-F120T30 120 mm Computer case Fan 12 cm Grey 3 pc(s) Image
OUT OF STOCK
Receive Stock Notice:
Key Features
  • Computer case Fan 12 cm 2000 RPM
  • 67 cfm 0.13 mmH2O Dual ball bearing
  • Pulse-width modulation (PWM) support
  • 120 x 30 x 120 mm 231 g
  • Grey
  • 3 pc(s)
See full specifications
See product description
Details
The Phanteks T30-120 fan has undergone years of development and extensive testing in close collaboration with SUNON, a leading fan manufacturer. Combined with Phanteks’ expertise in chassis and air/water cooler design, we created the ultimate PC cooling fan. The T30-120 features the best aerodynamic blade design, 30mm thick frame, and is made from quality industrial-grade components to achieve a perfect balance between high cooling performance, low noise operation, and excellent sound quality.
Specifications
FAN DIAMETER 12 cm
ROTATION SPEED 2000 RPM
QUANTITY 3 pc(s)
AIRFLOW 67 cfm
CONNECTOR 4-pin
COLOR Grey
VOLTAGE 10.2 - 13.2 V
DIMENSIONS 120 mm