|
Ships in 7 days Free shipping to New York, NY! Free returns for any reason |
32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
8GB Team T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
16GB Axiom DDR4 PC4-19200 2400MHz CL17 ECC Memory Module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 RAM PC3200 Aegis CL16 Dual Channel Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Aegis 3000MHz PC4-24000 CL16 Dual Channel Memory Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology DDR4 3200MHz CL22 Memory Module (1x16GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology FURY Beast DDR4 3200MHz Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
64GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Quad Channel Kit (4 x 16GB)
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 PC4-32000 4000MHz Ripjaws V Black CL18 Dual Channel kit (2x8GB) 1.35V
| IN STOCK |
32GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz CL16 Dual Channel Kit (2x 16GB)
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology FURY Beast 3200MHz DDR4 Quad Memory Kit (4 x 16GB)
| IN STOCK |
Enhance AMD- or Intel-based systems with ultra-fast Kingston FURY™ Renegade DDR4 memory, ensuring you maintain peak performance levels. Combine speeds of up to 5333MT/s[*]* with quick CL16-CL20 timings to increase frame rate, keep streams smooth and edit all your content in a flash. The bold, two-tone black heat spreader with black PCB not only adds a touch of style but also manages heat while tackling heavy workloads. Available in single module capacities of 8GB–32GB and kits of 2, 4 and 8 with capacities of 16GB–256GB. Kingston FURY Renegade DDR4 is Ready for AMD Ryzen, Intel® XMP Certified and XMP Ready. You’re ready to go with profiles that are optimised for AMD and Intel’s latest chipsets.
High speeds plus low latencies for extreme performance
With speeds of up to 5333MT/s* paired with quick CL16–CL20 timings to help your AMD- or Intel-based system power through games, video editing and broadcasting, [Kingston FURY Renegade DDR4] is the prime choice to meet demands.
Intel® XMP Certified or Ready
Intel Extreme Memory Profile technology makes it possible to overclock with ease. Select one of the built-in, hand-tuned profiles in your BIOS to get the benefits of overclocking without having to manually adjust the memory timings yourself.
Ready for AMD Ryzen
Get memory that’s Ready for Ryzen and will seamlessly integrate with your AMD-based system. A reliable, compatible performance boost for your build.
Intense black aluminium heat spreader
The two-tone black aluminium heat spreader and black PCB keep your rig running and looking sharp.
| CAPACITY | 64GB |
| MEMORY TYPE | DDR4 |
| MEMORY SPEED | 3200MHz |
| STANDARD | PC4-25600 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Dual Channel kit |
| CAS LATENCY | CL16 |
| MEMORY TIMINGS | 16-19-19 |
| VOLTAGE | 1.35V |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| HEATSINK COLOR | Black |
| REGISTERED | Unregistered (unbuffered) |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| CONFIGURATION | Memory layout (modules x size): 2 x 32 GB Module configuration: 4096M x 64 |
| FEATURES | XMP Ready |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |