32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
32GB Kingston FURY Beast 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 32GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Aegis 2666MHz PC4-21300 CL19 Dual Channel Memory Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston FURY Beast DDR4 3200MHz CL16 Dual Channel Kit (4x 8GB) w/ RGB
| IN STOCK |
64GB Kingston FURY Renegade DDR4 3600MHz CL16 Quad Channel Kit (4x 16GB) Black
| IN STOCK |
8GB Kingston ValueRAM PC4-25600 3200MHz 1.2 V CL22 DDR4 Memory Module
| IN STOCK |
8GB Synology DDR4 2666MHz ECC UDIMM Memory Module
| IN STOCK |
16GB Team Group Delta DDR4 3600MHz CL18 Dual Channel Memory Kit (2 x 8GB) - White
| IN STOCK |
128GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Quad Memory Kit (4 x 32GB)
| IN STOCK |
128GB Kingston FURY Beast 3200MHz DDR4 Quad Memory Kit (4 x 32GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 3200MHz Sniper X PC4-25600 CL16 Dual Channel Kit (2x 16GB) Digital Camo
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 PC4-21300 2666MHz Ripjaws V CL19 Quad Channel Desktop Kit (4x8GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3200Mhz PC4-25600 CL16 1.35V Dual Channel Kit (2x8GB) for Intel
| IN STOCK |
8GB Team Group Elite DDR4 3200MHz CL22 Memory Module
| IN STOCK |
4GB Kingston ValueRAM DDR4 2666MHz PC4-21300 CL19 Memory Module
| IN STOCK |
Dominator Platinum is the world’s most advanced performance memory. It builds on the legacy of the world's most awarded high-performance memory, adding a striking new industrial design and LED lighting effects. Dominator Platinum memory kits are built using only select memory ICs, highly screened for performance and stability, and feature our patented DHX® cooling technology so you can push them to the limit.
The latest generation of the performance legend.
Corsair Dominator Platinum builds on the legacy of the world’s most awarded high-performance memory, adding a striking new industrial design and LED lighting effects. Like all Dominator memory modules, they are built using only select memory ICs, highly-screened for performance and stability, and feature our patented DHX (Dual-path Heat eXchange) cooling technology, so you can push them to the limit.
Fanatical screening for phenomenal performance
Dominator Platinum memory modules are assembled using a “best of the best” IC screening process. Individual ICs are hand-screened to our highest performance threshold, and then the assembled modules undergo more rounds of rigorous screening and stability testing. The result is reliable performance under extreme pressure.
Cooler temperatures for better overclocking headroom
Excess heat limits overclocking potential, reduces performance, and can even lead to shorter component life. Our patented dual-channel DHX cooling system pulls heat away from the modules and allows Dominator Platinum to run at cooler temperatures than lesser memory kits.
This advanced cooling technology, combined with our relentless screening, delivers phenomenal overclocking potential.
Customize your look
The integrated light bar provides a subtle downwash lighting effect that gives your system an impressive but subtle look. Additional light bars allow you to match your system’s color scheme.
| CAPACITY | 64GB |
| MEMORY SPEED | 3000 MHz |
| STANDARD | PC4-24000 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Quad channel kit (4x 16GB) |
| CAS LATENCY | CL15 |
| MEMORY TIMINGS | 15-17-17-35 |
| VOLTAGE | 1.35 V 1.2 V |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| REGISTERED | Unbuffered |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| CONFIGURATION | 4 x 16 GB |
| FEATURES | Heatsink |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |