32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 2400MHz Sniper X PC4-19200 CL17 Quad Channel Kit (4x 8GB) Urban Camo
| IN STOCK |
8GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston FURY Beast 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 32GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 PC4-32000 4000MHz Ripjaws V Black CL18 Dual Channel kit (2x8GB) 1.35V
| IN STOCK |
| IN STOCK |
8GB Team T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 Aegis 2400MHz PC4-19200 CL17 Dual Channel Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
64GB Kingston FURY Renegade DDR4 3200MHz CL16 Dual Channel Kit (2x 32GB) Black
| IN STOCK |
4GB Kingston ValueRam DDR4 3200MHz PC4-25600 CL22 1.2V Memory Module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Trident Z 3200Mhz PC4-25600 CL16 (16-18-18-38) 1.35V Quad Channel Kit (4x8GB)
| IN STOCK |
4GB Kingston ValueRAM DDR4 2666MHz PC4-21300 CL19 Memory Module
| IN STOCK |
Kingston Technology ValueRAM KVR32N22S6/8 8 GB 1 x 8 GB DDR4 3200 MHz Memory Module
| IN STOCK |
4GB Axiom PC4-17000 DDR4 2133MHz Memory Module
| IN STOCK |
| IN STOCK |
Kingston FURY Beast DDR4 RGB Memory
Kingston FURY™ Beast DDR4 RGB delivers a boost of performance and style with speeds of up to 3200MHz, aggressive styling, and RGB lighting that runs the length of the module for smooth and stunning effects. It features Plug N Play automatic overclocking at 3200MHz speeds and is both Intel XMP-ready and ready for AMD Ryzen™.
Customizable RGB lighting with aggressive styling
Give your battle station a stylish upgrade thanks to Beast DDR4 RGB’s heat spreader and customizable smooth, stunning RGB effects. Use the powerful Kingston FURY CTRL software or motherboard manufacturer’s software to create your own look.
Kingston FURY™ Infrared Sync Technology™
RGB effects stay synced thanks to Kingston’s patented Infrared Sync Technology.
Intel XMP-Ready
Our engineers have predefined Intel Extreme Memory Profiles designed to maximize the performance of our memory modules reaching speeds up to 3200MHz.
Ready for AMD Ryzen™
Get memory that’s ready for Ryzen and will seamlessly integrate with your AMD-based system. A reliable, compatible performance boost for your build.
Plug N Play – Automatic overclocking up to 2666MHz
A simple and easy Plug N Play upgrade, Kingston FURY Beast DDR4 RGB will auto-overclock itself to the highest listed speed allowed by the system BIOS.
| CAPACITY | 64GB |
| MEMORY SPEED | 3200MHz |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Quad channel kit |
| CAS LATENCY | CL16 |
| VOLTAGE | 1.2 V |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| CONFIGURATION | Memory layout (modules x size): 4 x 16GB Module configuration: 2048M x 64 |
| FEATURES | Intel Extreme Memory Profile (XMP) Cooling type: Heatsink |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |